Atrakcje turystyczne

Świeradów-Zdrój

Atrakcje Turystyczne

Kolej Gondolowa w Świeradowie

Kolej Gondolowa jest czynna przez cały rok, wwożąc narciarzy zimą, a latem – turystów pieszych i rowerowych.
Wszystkich wagoników kolej w Świeradowie ma 71.
Długość trasy kolei górskiej w Świeradowie to 2171m, czas przejazdu w jedną stronę – 8 minut.
Dolna stacja kolejki znajduje się na wysokości 617m n.p.m., a górna – 1060m n.p.m., tak więc różnica poziomów wynosi 443 metry.
Między stacją górną a dolną przygotowano oświetloną nartostradę, o długości 2500 metrów.

Trasy narciarstwa biegowego

Z racji tego, że w okolicy Świeradowa-Zdroju oraz Jakuszyc przez długi czas zalega śnieg, tereny te są bardzo popularne wśród miłośników narciarstwa biegowego. W sumie znajduje się tu ponad 100 km tras charakteryzujących się różnym poziomem trudności, więc każdy znajdzie dla siebie odpowiedni szlak. Co roku w tych okolicach odbywa się także jedna z największych imprez biegowych w Polsce – Bieg Piastów, przyciągająca tłumy ludzi, zarówno kibiców, jaki startujących.

Szlak Cietrzewia

Obsługę techniczną Szlaku Cietrzewia na poszczególnych odcinkach północnej części trasy zapewnią Sławomir Polański z Chatki Górzystów i oraz SKI&SUN – operator kolei gondolowej na Stogu Izerskim.
Oznakowaniem trasy w terenie zajął się Stanisław Kornafel ze Stacji Turystycznej ORLE. Kierowane przez niego Towarzystwo Izerskie było jednym z inicjatorów nowej trasy.
Szlak od Stogu Izerskiego do Izerskiej Łąki („Hali”) przebiega po tzw. Drodze Telefonicznej i Drodze Izerskiej przez Polanę Izerską, zaś od tego miejsca rozwidla się na 2 warianty. Bardziej płaski biegnie przez Kobylą Łąkę i Stację Turystyczną ORLE do Jakuszyc. Drugi, przez wąwóz Jagnięcego Potoku i Rozdroże pod Cichą Równią zmierza do Jakuszyc Dolnym Duktem Końskiej Jamy – jest nieco bardziej zróżnicowany wysokościowo. Oba warianty mają zbliżoną długość: ok. 19 km przez Orle i ok. 18 km przez Rozdroże pod Cichą Równią.
Na Szlaku Cietrzewia będzie można się poruszać w obu kierunkach, jednak na północnym odcinku, ze Stogu do Orla i do styku z trasami „Biegu Piastów”, ślad będzie założony przez skutery śnieżne, a więc tor będzie pojedynczy, bez możliwości jazdy stylem łyżwowym.

Trasy rowerowe

Singletrek Świeradów Zdrój – pierwsza w Polsce sieć leśnych ścieżek rowerowych – ponad 200km tras rowerowych w Górach Izerskich. Na tę sieć składają się następujące ścieżki:

Trasa Singeltrack:
Długość: 20km
Czas: 3,5h
Trudność: 4/6
Maksymalna wysokość: 1266m n.p.m.
Minimalna wysokość: 899m n.p.m.
START: przejście graniczne w CZERNIAWIE (ew. samochód można zostawić na tamtejszym parkingu). Trasę singletrekową wytyczono niedaleko kolei gondolowej, na Zajęczniku oraz wokół Czerniawskiej Kopy. Trasa w większości jest lekko nachylona w dół. 40km trasa polska łączy się ścieżkami z trasą czeską o mniej więcej takiej samej długości. Trasy są jednokierunkowe, są na nich miejsca, w których można wyprzedzać wolniejszych rowerzystów.

Trasa Bike Maraton:
Długość: 65km
Czas: 4h
Trudność: 5/6
Maksymalna wysokość: 1066m n.p.m.
Minimalna wysokość: 883m n.p.m.

Trasa Bike Maratonu jest trudna, przeznaczona dla rowerzystów o lepszej kondycji. Na trasie są dwa ciężkie podjazdy i dwa strome zjazdy. Na tej trasie co roku rozgrywane są zawody kolarskie MTB z cyklu Bike Maraton. Start usytuowany jest w okolicach Hali Spacerowej Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa.Trasa Cietrzewia:
Długość: 40km
Czas: 3h
Trudność: 3/6
Maksymalna wysokość: 1066m n.p.m.
Minimalna wysokość: 883m n.p.m.
Izerski Szlak Cietrzewia jest nowym szlakiem narciarstwa biegowego, który latem doskonale nadaje się do jazdy rowerem. Jest to dość łatwa i piękna widokowo trasa.
Trasa rozpoczyna się przy górnej stacji kolejki gondolowej – do tego miejsca można dojechać na rowerze z centrum Świeradowa drogą o łagodnym nachyleniu (z centrum nalezy jechać drogą na Szklarską Porębę, a potem skręcić w prawo) lub wjechać wraz z rowerem kolejką gondolową. Podjazd rowerem zajmie niecałą godzinę (ok. 10km).

Trasa Dookoła Kwisty:
Długość: 25km
Czas: 2h
Trudność: 4/6
Maksymalna wysokość: 966m n.p.m.
Minimalna wysokość: 450m n.p.m.
Trasa biegnie drogami asfaltowymi i szutrowymi. Po drodze kilka punktów wypoczynkowych. Na trasie są strome podjazdy i zjazdy.

Trasa MTB Lang Team:

Długość: 6km
Czas: 0,4h
Trudność: 6/6
Maksymalna wysokość: 702m n.p.m.
Minimalna wysokość: 480m n.p.m.
Trasa bardzo krótka, ale też bardzo trudna. Posiada strome podjazdy i zjazdy.

Trasa Rozdroże Izerskie – Jakuszyce:
Długość: 24km
Czas: 2,5h
Trudność: 4/6
Maksymalna wysokość: 1122m n.p.m.
Minimalna wysokość: 767m n.p.m.
Trasa wymagająca kondycyjnie – dwa długie podjazdy i jeden długi, stromy zjazd.

Trasa Wokół Stogu Izerskiego:
Długość: 30km
Czas: 2h
Trudność: 4/6
Maksymalna wysokość: 1066m n.p.m.
Minimalna wysokość: 883m n.p.m.
Trasa o stromych zjazdach i wjazdach.
Trasa Rozdroże Izerskie – Kopalnia Stanisław:
Długość: 25km
Czas: 2,5h
Trudność: 4/6
Maksymalna wysokość: 1122m n.p.m.
Minimalna wysokość: 767m n.p.m.
Trasa wymagająca kondycyjnie – dwa długie podjazdy i jeden długi, stromy zjazd.

Uzdrowisko Świeradów Zdrój

Historia i tradycja miasta związana jest z tzw. “świętym źródłem”opisanym przez Leonarda Thurneyssera i Kaspra Schwenckfelda, jako źródło mineralne porównywalne w swej jakości do wód leczniczych kurortu SPA w Belgii lub na Węgrzech.
Uzdrowisko w Świeradowie ze swoją 250-letnią historią, dzięki bogactwom naturalnym proponuje kuracje lecznicze i wspaniały wypoczynek.
Specjalnością Uzdrowiska Świeradów-Zdrój jest leczenie schorzeń:
narządu ruchu,
reumatologiczne,
neurologiczne,
ginekologiczne,
miażdżyca tętnic obwodowych,
nadciśnienia tętniczego,
osteoporoza.

Góry Izerskie

Góry Izerskie właśnie wskutek tego, iż nie są zbyt wysokie (wierzchołki to 1000 – 1126 metry n.p.m) są bardzo wygodne do wędrówki po nich – niemal każdy turysta sobie poradzi, nawet bez drobiazgowego przygotowania. Dodatkowo w Górach Izerskich urządzono wiele tras rowerowych – o różnym stopniu trudności i długości. Niedaleko Jakuszyc – dzielnicy wypoczynkowego miasta Szklarska Poręba – na Polanie Jakuszyckiej wytyczono wiele tras narciarstwa biegowego – odbywa się w tym miejscu także prestiżowy Bieg Piastów. Atrakcją jest kilkudniowy wyścig psich zaprzęgów.
Dlaczego warto odwiedzić te miejsce?
Jeżeli ktoś zamierza zachwycać się urokami Gór Izerskich może wybrać, nie licząc małych wsi, dwie górskie miasta wypoczynkowe: Świeradów Zdrój oraz Szklarska Poręba. W jakiejkolwiek z nich, bez kłopotu znajdzie dopasowany nocleg, jakiego wybór, właściwie, ograniczają jedynie nasze wymagania dotyczące luksusu i możliwości naszych portfeli. Świeradów Zdrój wydaje się lepszym wyborem jeżeli chcemy odwiedzać wyłącznie okolice Gór Izerskich.

Zamek Czocha

Średniowieczny zamek Czocha, wzniesiony z inicjatywy Wacława II (króla Czech) w XIII wieku jako obronna twierdza, usytuowany jest na granitowo-gnejsowym wzgórzu w miejscowości Leśna, w dolinie rzeki Kwisy.
Wraz z XVI wiekiem i nadejściem epoki Renesansu, zamek został przebudowany na rozległą rezydencję zgodnie z harmonijnymi zasadami architektonicznymi i wystroju wnętrz tej epoki. Niestety, pod koniec XVIII wieku pożar zniszczył część zamku, który, na powrót do dawnej świetności musiał czekać ponad sto lat.
Na początku XX wieku bogaty przemysłowiec Ernest Gütschow kupił zamek i zlecił jego odbudowę i modrnizację słynnemu architektowi Bodo Ebhardtowi. Ten należycie wywiązał się ze swych obowiązków, przekształcając Zamek Czocha w jedną z najpiękniejszych budowli zabytkowych Dolnego Śląska.
Po II wojnie światowej w zamku funkcjonował Wojskowy Dom Wypoczynkowy.
Zamek Czocha był wielokrotnie wykorzystywany w przemyśle filmowym. Na jego terenie nakręcono m.in. wiele scen filmów „Gdzie jest generał”, „Wiedźmin”, „Dwa światy”, „Dywersant”, dokumentu „Sensacje XX wieku” oraz serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”.
Obecnie zamek jest udostępniany do zwiedzania.
Przewodnik Zamkowy jest do dyspozycji zwiedzających codziennie w godzinach 10:00-18:00.
W Zamku często odbywają się konferencje, szkolenia oraz imprezy integracyjne – wówczas zwiedzanie może być ograniczone.
Zamek Czocha należy do sieci Grupa Hoteli WAM. W związku z tym, Zamek Czocha funkcjonuje jako hotel, organizowane są też w nim konferencje, szkolenia, imprezy integracyjne, przyjęcia itd. Na Zamku znajduje się restauracja, kawiarnia i winiarnia. W sezonie letnim po jeziorze Leśniańskim okalającym Zamek pływa stateczek wycieczkowy i można skorzystać z rejsu turystycznego.
Przy zamku dziala Bractwo Rycerskie i Stowarzyszenie „Zamek Czocha”.

Izerski punkt antygrawitacyjny

Jednym z elementów szlaku „Śladem izerskich tajemnic” jest Izerski punkt antygrawitacyjny. Znajduje się on w odległości około 500 m od dolnej stacji kolei gondolowej w stronę Czerniawy. Według jednych jest to anomalia grawitacyjna, która sprawia, że dany obiekt (piłka lub samochód) sam wtacza się pod górę, ale na razie nie udało się tego potwierdzić żadnymi badaniami grawimetrycznymi. Drudzy natomiast twierdzą, że jest to tylko złudzenie optyczne, spowodowane wyjątkowym ukształtowaniem terenu,a jak wiadomo ludzkie oko bardzo łatwo oszukać.
Niezależnie od tego, której teorii jest się zwolennikiem, zdecydowanie warto to miejsce odwiedzić i samemu przeprowadzić test. Trafić tam bardzo łatwo – miejsce zostało oznaczone głazem z płaskorzeźbą, który ciężko przegapić.

Centrum Edukacji Ekologicznej Izerska Łąka

Centrum Edukacji Ekologicznej Izerska Łąka to centrum dydaktyczne, które powstało w ramach realizacji projektu „Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000”, wykorzystując do tego środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Obiekt ten został wybudowany, aby polepszyć naturalne warunki oraz poprawić ekologiczne bezpieczeństwo w regionie.
Centrum zapewnia wiele atrakcji, zarówno dorosłym jak i dzieciom – można się dowiedzieć jakie okazy flory występują na tym terenie, jakie gatunki zwierząt je zamieszkują, zobaczyć jak wygląda życie w ulu dzięki kamerom zamontowanym w jego wnętrzu oraz poobserwować letnie nocny niebo nad Izerami. W celu przekazywania tych wszystkich informacji wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt interaktywny, teleskopy, komputery oraz wizualizery.

Sępia Góra

Jednym ze szczytów wznoszących się ponad Świeradowem-Zdrój jest Sępia Góra. Jej wysokość to 828 m n.p.m. Na jej szczycie znajdują się skały granitowo-gnejsowe określane razem jako Biały Kamień.
Jest to wspaniały punkt widokowy pozwalający podziwiać Karkonosze, Pogórze Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską oraz pasmo Gór Łużyckich. Na szczyt prowadzi szlak turystyczny z centrum miasta.
Z Sępią Górą wiąże się wiele opowiadań i legend. Najstarsze mówią o istnieniu na szczycie świętego gaju Ślężan. Część opowieści mówi także o tym, że w czasie II Wojny Światowej na Sępiej Górze zostało ukryte złoto należące do III Rzeszy.